Wyprawy Krzyżowe XI XIII wiek.

Wojny o Ziemia świętą

wyprawy,krzyżowe,krucjaty,wojny

V wyprawakrzyżowa

W l. 1217-21 miała miejsce V wyprawa krzyżowa. Na apel papieża Innocentego III. Przewodniczyli jej król węgierski Andrzej II i książę austriacki Leopold VI. Po zawróceniu króla węgierskiego do kraju, dowództwo objął król jerozolimski Jan z Brienne. Zdobyto Damiettę (1218). Z powodu nieustępliwej postawy legata papieskiego Pelagiusza ,który sprzeciwił się rokowaniom z sułtanem w sprawie zamiany Damietty na Jerozolimę ostatecznie - po wylewie Nilu - krzyzowcy odcięci od pomocy musieli w zamian za wolność oddać z powrotem Damiettę.

Na ogół odmawia się charakteru krucjaty wyprawie Fryderyka Hohenstaufa w 1228 r. do Ziemi Swietej, gdyż w owym czasie papież rzucił na cesarza klątwę.
W ramach przygotowań poślubił w 1225 r. Jolantę Jerozolimską następczynię tronu w Jerozolimie. Zaczął ociągać się z wyruszeniem na krucjatę, próbując przejąć kontrolę nad Królestwem Jerozolimy z rąk swego nowego teścia Jana de Brienne. Gdy w 1227 roku Fryderyk w dalszym zwlekał z wyruszeniem na krucjatę, został ekskomunikowany przez Grzegorza IX. W czerwcu 1228 r. mimo ciążącej na nim klątwy wyruszył na krucjatę. Fryderyk podjął negocjacje z sułtanem egipskim Al- Kamilem władcą z tureckiej dynastii Ajjubidów w celu odzyskania i dołączenia Jerozolimy, Nazaretu i Betlejem do Królestwa Jerozolimy. Udane negocjacje doprowadziły do koronacji Fryderyka w Jerozolimie 18 marca 1229 roku. Po koronacji Fryderyk wrócił do Europy.

Zajęcie Jerozolimy przyniosło Fryderykowi sławę i poważanie, skłoniło też papieża Grzegorza IX do zdjęcia ekskomuniki w 1231 roku (wydarzenie to znane jest jako pokój z San Germano.).