Wyprawy Krzyżowe XI XIII wiek.

Wojny o Ziemia świętą

wyprawy,krzyżowe,krucjaty,wojny

Skutki wojen o Ziemie więtą

I Wyprawy krzyżowe były pierwszym ruchem ogólnoeuropejskim. Krucjaty nie przyniosły odrodzenie moralnego krzyżowcom. Wielu z nich zginęło, nie tyle w wyniku krwawych bitew, ale przede wszystkim w skutek głodu i zaraz.

II Powstanie zakonów rycerskich,(1*) które przyczyniły się do wzrostu gospodarczego w Europie (działalność finansowa templariuszy, czy lokalne rozwój miejscowości których znalazły swoje siedziby zakony). Ich polityczna władza, z drugiej strony, przysporzyła sporo kłopotów niektórym państwom (jak Polska czy Litwa).

III Wzrost autorytetu papiestwa (przynajmniej do roku 1204), które podporządkowało swoim interesom świeckich władców jak i rycerstwo. Kościół przeją także szereg majątków rycerskich, czy to w formie darowizny od bogobojnych możów, czy jako długi za zaciągnięte na wyprawę pieniądze. Klęska ideii krucjat oznaczała jednakże klęskę uniwersalizmu chrześcijańskiego pod egidą Rzymu.

IV Upadek znaczenia Bizancjum,(2*) które po IV krucjacie utraciło bezpowrotnie swoją polityczną i woskową pozycję. W konsekwencji państwo to przeszło do polityki obronnej i straciło rolę bastionu przed ekspansją islamską w kierunku południowo-wschodniej Europy. W handlu natomiast pozycja Bizancjum została zajęta przez miasta włoskie. Utracona została szansa na ponowne połączenie się Kościoła Zachodniego (katolickiego) i Wschodniego (ortodoksyjnego).

V Rozwój handlu z Lewantem.Szczególnie zyskały na tym miasta włoskie, które ogromie się wzbogaciły w czasie krucjat i stworzyły silne floty handlowe i wojenne. Dzięki zręcznej polityce i wsparciu krzyżowców, ograniczyli oni wpływy kupców arabskich i zrujnowali swoich konkurentów - kupców bizantyńskich. Droga na daleki Wschód (Chiny, Iran, Chorezm) była bardziej otwarta niż wcześniej.

VI Rozwój miast włoskich, szczególnie Wenecji i Genui, które rozwinęły handel i stworzyły silne floty handlowe i wojenne. Państwa włoskie, a także (chociaż w mniejszym stopniu) południowofrancuskie i katalońskie ogromnie wzbogaciły się na dotaczaniu krzyżowcom transportu, oddziałów najemnych, przerzucając pielgrzymów , zaopatrywaniu Królestwa Jerozolimskiego w żywność i handlowi (w tym luksusowych a zatem drogich towarów jak korzenie, wschodnie tkaniny). Miasta włoskie, w pogoni za bogactwami, podejmowały również działania, które nie dały się pogodzić z chrześcijańskim sumieniem: dostawami broni dla muzułmanów i sprzedażą dzieci w niewolę do krajów islamskich).

VII Wzmocnie władzy królów francuskich, po latach rozbicia feudalnego państwa. Najsilniejsi i najbardziej zatem niebezpieczni wasalowie szukali niezależnej władzy dla siebie na nowych terytoriach w Azji Mniejszej, Syrii, Palestynie czy na Cyprze. Także spora ilość awanturniczego rycerstwa udawała się na wschód, uwalniając rodzime kraje od swojego hulaszczego i uciążliwego dla ludności postępowania.

VIII Wzrost autorytetu papiestwa (przynajmniej do roku 1204), które podporządkowało swoim interesom świeckich władców jak i rycerstwo. Kościół przeją także szereg majątków rycerskich, czy to w formie darowizny od bogobojnych możów, czy jako długi za zaciągnięte na wyprawę pieniądze. Klęska ruchu krucjatowego oznaczała także upadek ideii uniwersalizmu chrześcijańskiego pod egidą Rzymu.

IX Zaostrzenie się konfliktów chrześcijańskiej Europy z islamem, Bizancjum i Żydami.

X Zapoznanie się ze zdobyciami kultury i nauki arabskiej (chociaż większy wpływ na kontakty kulturowe i naukowe miało opanowanie Sycylii przez Arabów i kontakty Hiszpanów z Maurami.). Na dworach europejskich pod wpływem przykładów arabskich i bizantyjskich pojawiła się nowa kultura przejawiająca się w bardziej wyrafinowanych formach towarzyskich. Arystokraci i bogaci Europejczycy zacieli używać perfum, myć zęby, nosić bieliznę i spodnie.

XI Zwiększyła się higiena (szczególnie wśród arystokracji, bardziej podatnej na rożne nowinki i na tyle bogatej aby zakupić towary luksusowe). Przykładowo zapoznano się z mydłem.

XII Pojawiły się w Europie wiatraki (za przykładem Syrii). Zapoznano się z uprawą nowych roślin, jak arbuzy, ryż, proso, melony, pistacje czy drzewa cytrusowe. pojawiły się także nowe przyprawy: goździki, sezam.

XIII W Europie Zachodniej zaczęto wyrabiać tkaniny bardziej delikatne, o bogatszych i trwalszych barwach. Wprowadzono do użytku jedwab, muślinu, brokat i welwet.

XIV Umiejętność lepszej budowy twierdz (arabska i bizantyjska myśl wojskowa).

XV Rozwój nauki w Europie spowodowany upadkiem Bizancjum. Z cesarstwa zaczeło przybywać do Europy (szczególnie Włoch) wielu uczonych bizantyjskich, szukających lepszych warunków do pracy. Poszerzyła się także wiedza geograficzna Europejczyków dotycząca bliskiego Wschodu (pojawiły się dzięki temu dokładniejsze mapy).